Дітям необхідні мікроби, а не антибіотики, щоб розвивати імунітет

Надмірно гігієнічне середовище без мікробів може привести до хронічних захворювань. Дозволяючи дітям гратися з брудом ми насправді допомагаємо їм будувати свою імунну систему, знижуючи ризик розвитку таких хвороб як астма.

Так, мити руки – це важливо. Дуже важливо під час сезону застуди та грипу, і особливо, коли ви відвідуєте когось у лікарні. Проблема полягає в тому, що деякі батьки занадто захопилися цією звичкою.

Згідно з останніми дослідженнями, знищення мікробів дезінфікуючими антибактеріальними милами і необґрунтованими дозами антибіотиків, чим світ одержимий останнім часом, має вкрай негативний вплив на імунну систему дітей. Такої думки дотримується мікробіолог Марі-Клер Арієтта, співавтор нової книги під назвою Дозвольте їм їсти бруд:  Як вберегти наших дітей від надмірно чистого світу.

Доцент Університету Калгарі (Канада), разом зі своїм співавтором, відомим мікробіологом Бреттом Фінлей, звернули увагу на те, що наше покоління виховує дітей в значно більш чистих і гігієнічних умовах, ніж будь-коли раніше. Вони твердять, що це шлях до розвитку безлічі хронічних захворювань: починаючи від алергії і закінчуючи ожирінням. Ми поспілкувалися із Марі-Клер, щоб дізнатися більше.

Що надихнуло вас написати цю книгу?

Ми обидва мікробіологи і ми вивчали сукупність мікроорганізмів, що живуть в наших кишках, іншими словами – кишковий мікробіом. Останніми роками дослідження показали, що стан цього мікробіома в дитинстві має вирішальне значення для нашого здоров’я до кінця життя. Ми обоє є не тільки вченими, але також і батьками. Тому ми прагнемо поширювати ці знання серед громадськості, адже здоров’я підростаючого покоління є надзвичайно важливим.

Говорять, що надмірне використання антибіотиків може привести до внутрішньолікарняних інфекцій, а це негативно впливає на літніх людей та хворих із ослабленим імунітетом. Але судячи з усього наслідки набагато більш специфічні. Який зв’язок між мікробами і розвитком імунної системи в дитячому віці?

Відразу після народження у нас відсутні мікроби. Наша імунна система є недорозвиненою. Але як тільки мікроби потрапляють в організм, вони починають тренувати імунну систему, приводячи її до належного стану. Виробити імунітет без мікробів неможливо.

Не тільки присутність мікробів має значення, але й продукти їх життєдіяльності. Ці речовини взаємодіють не тільки з клітинами слизової оболонки кишечнику, але і з імунними клітинами, що знаходяться по інший бік бар’єру, з боку кровоносних судин. Тільки при зустрічі з мікробними речовинами імунна клітина отримує інформацію, необхідну для її коректного функціонування.

Коли ми були дітьми це було рідкістю дізнатися про однолітка, що має сильну алергію. У книзі ви торкнутися теорії, відомої як «гігієнічної гіпотези». Що це таке?

Гігієнічна гіпотеза намагається пояснити чому алергії, а також ожиріння,запальні захворювання кишечника і навіть аутизм, – всі ці захворювання зараз знаходяться на підйомі. І це не тільки через гени. Наші гени просто не змінюються так швидко. Дослідження яскраво демонструє, що саме зміни мікробіому у дітей на початку життя є причиною зростання цих захворювань. Відсутність мікробного впливу на початку життя, що критично необхідно для адекватного розвитку імунітету, врешті-решт призводить до неможливості організму уникнути розвитку цих захворювань.

Що мають робити батьки, чи навпаки – не робити, щоб бути певними, що вони розвивають здоровий мікробіом у своїх дітей, знижуючи їх шанси захворіти алергією, астмою чи іншими захворюваннями?

Епідеміологічні дані вказують, що діти, які ростуть в середовищі ферми, мають меншу ймовірність розвитку астми. Звісно, ви не можете просто все залишити і переїхати в село. Але жити в менш чистому середовищі насправді краще. Те ж саме стосується домашніх тварин. Нехай ваша дитина спокійно бавиться з собакою.

img2

Дослідження також показали, що очищення всього, що потрапляє в рот дитини, збільшує шанси розвитку астми. Проте частота розвитку астми знижується, якщо соска очищається в роті одного з батьків. Загалом все це вказує на те, що ми просто живемо у настільки чистому середовищі, що це стає не вигідно. Гігієна вирішальна для нашого здоров’я – ми не повинні переставати мити руки. Але це потрібно робити лише тоді, коли це дійсно ефективний спосіб запобігти поширенню інфекційних захворювань: перед їжею, і після туалету. У будь-який інший час це не є необхідним. Тому, якщо ваша дитина на задньому дворі бавиться з брудом, вам не потрібно турбуватися. Завжди повинен бути баланс між запобіганням інфекції, що є досі реальною загрозою в суспільстві, і впливом на організм безпечної мікрофлори, яка стимулюватиме імунітет.

Перекладено: iq.te.ua
Credit: BRANDIE WEIKLE, The Star

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *