Надмірне ожиріння пов’язане із меншим об’ємом мозку.

Накопичення надмірного жиру, особливо навколо талії, може бути пов’язане з меншим об’ємом головного мозку, згідно з дослідженням опублікованим 9 січня 2019 року у випуску Neurology, медичного журналу Американської академії неврології. Для дослідження вчені визначили ожиріння шляхом вимірювання індексу маси тіла (ІМТ) і розміри обводу талії та стегон в учасників дослідження і виявили, що у людей, які мали більш високі значення цих параметрів був найнижчий обсяг мозку.

Існуючі дослідження пов’язують зменшення об’єму мозку із занепадом пам’яті і більш високим ризиком розвитку деменції, але дослідження щодо того, чи є додаткові жирові відкладення корисними чи шкідливими для мозку у цьому випадку, були безрезультатними

– сказав автор дослідження, доктор Марк Хамер з Університету Лафборо, м. Лестершир, Англія.

Наші дослідження розглядали велику групу людей і виявили, що ожиріння, особливо навколо талії і живота, може бути пов’язане зі зменшенням об’єму головного мозку

Дослідження розглянуло 9 652 людей із середнім віком 55 років. З цієї групи 19% осіб були з ожирінням. Дослідники вимірювали ІМТ обстежуваних, співвідношення розмірів талії та стегон, загальну кількість жиру в тілі та перевіряли їхній стан здоров’я. Потім вчені, використовуючи магнітно-резонансну томографію (МРТ), визначили обсяг  білої та сірої речовини у різних ділянках мозку.

Сіра речовина містить більшу частину нервових клітин і включає ділянки мозку, що беруть участь у самоусвідомленні, соматичному контролі м’язів і чуттєвому сприйнятті. Біла речовина містить пучки нервових волокон, які з’єднують різні регіони мозку і транспортують сигнал до периферійної нервової системи.

Після корегування інших факторів, які можуть впливати на об’єм мозку, таких як вік, фізична активність, куріння і високий кров’яний тиск, дослідники виявили, що в той час, як високий індекс ІМТ був пов’язаний з дещо нижчими обсягами мозку, обстежувані з високим ІМТ і переважанням обводу талії над обводом стегон мали більш низькі обсяги сірої речовини мозку, ніж учасники, які не мали такого переважання. Зокрема, дослідники виявили, що у 1291 осіб, які мали високий ІМТ і великі розміри талії порівняно з обводом стегна, був найнижчий середній об’єм сірої речовини мозку, а саме 786 кубічних сантиметрів, у порівнянні

Із 3025 особами здорової ваги, які мали середній об’єм сірої речовини 798 кубічних сантиметрів і 514 осіб з високим ІМТ, але без переважання розмірів талії, які мали середній об’єм сірої речовини мозку 793 кубічних сантиметри. Значних відмінностей у обсязі білої речовини мозку не було виявлено у жодної з груп. Обмеженням для дослідження було те, що взяли участь лише 5% тих, хто був запрошений, і учасники, були більш здоровішими, аніж ті, хто відмовився, тому результати можуть не відображати населення в цілому.

Наше дослідження виявило, що ожиріння, особливо навколо талії, було пов’язано з більш низькими обсягами сірої речовини мозку, хоча незрозуміло, чи аномалії в структурі мозку призводять до ожиріння чи, навпаки, ожиріння призводить до цих змін в мозку.

Ми також виявили зв’язок між ожирінням і зменшенням об’єму сірої речовини в певних регіонах головного мозку.

Це потребуватиме подальших досліджень, але можливо, коли-небудь регулярне вимірювання ІМТ і відношення обводу талії до обводу стегон зможе допомагати стежити за здоров’ям мозку.

– сказав доктор Марк Хамер.

Джерело: medicalxpress.com