ID:73716205

МРТ виявило, що вагітність викликає довгострокові зміни у мозку

Багато хто з вагітних скаржиться на забудькуватість і надмірну емоційність, говорячи, що через дитину в них тепер “дірява голова”. Схоже, це небезпідставно…

Вчені дізналися, що вагітність веде до зменшення кількості сірої речовини у певних ділянках головного мозку. Чи має це негативний вплив на інтелект та когнітивні функції читайте далі.

25 жінкам-добровольцям, що завагітніли вперше, було зроблено магнітно-резонансну томографію (МРТ). Результати показали, що під час вагітності у мозку виникають структурні зміни, які не проходять принаймні два роки після пологів. Дослідження проводилося в рамках спільного проекту фахівців з Автономного університету Барселони та Лейденського університету. Вчені розглядали томограми одних і тих самих жінок до вагітності, невдовзі після пологів і двома роками пізніше. Вони також порівнювали їх зі знімками мозку їхніх сексуальних партнерів.

Як виявилось, об’єм сірої речовини у мозку тих жінок, що народили своїх первістків, “суттєво зменшився”.

Зменшення спостерігалося в медіальній фронтальній і задній тім’яній ділянках, а також в префронтальній і скроневій. Всі ці ділянки відповідають за співчуття, здатність розуміти інших людей, а також ряд інших механізмів соціальної взаємодії.

“Ці зміни можуть відображати, принаймні частково, механізм синаптичного прунінга, коли слабкі синапси усуваються, формуючи більш ефективні і спеціалізовані нейронні мережі.”

– зазначив психолог Ельзелін Гекзема з Барселонського автономного університету в Іспанії.

Також, за допомогою функціонального МРТ, вчені знайшли відповідність ділянок, що “втратили” сіру речовину, регіонам, що активуються, коли мама бачить свою дитину після пологів. Усіх цих змін не було у “контрольної групи”.

На думку дослідників з двох європейських університетів, масштабність цих змін можна порівняти з тими, що відбуваються у підлітковому віці.

“Ми підозрюємо, що зменшення об’єму сірої речовини під час вагітності свідчить про спеціалізацію або удосконалення системи “розуміння чужої свідомості”, яка так чи інакше виконує адаптивну функцію в житті майбутніх матерів”,

– зазначає Ельзелін Гекзема.

Дослідники також виявили, що згадані зміни властиві всім вагітним жінкам, незалежно від того, чи їхня дитина зачата природним шляхом, чи екстракорпорально.

В рамках проведеного експерименту вчені також провели ряд тестів, покликаних виявити можливі інтелектуальні порушення, які могли бути пов’язані із зменшенням об’єму сірої речовини.

Як виявилось, пам’ять та інші когнітивні функції матерів не постраждали.

Щодо чоловіків, які вперше стали батьками, в їхньому мозку об’єм сірої речовини не змінився.

А чи знаєте ви, що МРТ-обстеження є одним із найбільш безпечних видів медичного зображення, тому що воно не використовує шкідливого рентгенівського опромінення. Дізнайтеся більше про опромінення від сучасних медичних обстежень, таких як рентгенографія, чи комп’ютерна томографія (КТ).

Джерело: Nature

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *